Vähemalt peaaegu tõsi – kui mitte rohkem

Keda küll ei huvitaks suhted? „Ökoloogia võhikutele“ just nendest räägibki. Ökoloogia on üsna noor teadusharu, mis käsitleb organismide ja keskkonna vahelisi suhteid ehk teisisõnu – see on teadus eluslooduse majapidamisest. Mõistmaks selliste suhete mõnikord keerulist, ent alati huvitavat olemust, kirjutas Tartu Ülikooli evolutsioonilise ökoloogia professor Kristjan Zobel neist silmaringi avardava mahuka raamatu.

„Ökoloogia on teadus, mis käsitleb teemasid astronoomiast gastronoomiani, priionitest dinosaurusteni ning romantilistest looduskirjeldustest kuni vähestele arusaadava kõrgema matemaatikani. Seeläbi on iga ökoloogiaraamat kirjutajanäoline põgus valik teemadest, mis tunduvad autorile olulised ning ei käi täielikult üle jõu. Nii on ka selle raamatuga,“ kirjutab autor raamatu eessõnas.

Põnev ja rikkalikult illustreeritud teos on toonilt kõike muud kui akadeemiline: see on tulvil huvitavaid fakte ja lugusid kogu maailmast. 48 peatükki on kirja pandud suurepärase huumorimeelega, alateemadeks liigendatud teksti toetavad ligi 200 värvifotot, graafikut ja joonist. Silmipaitavalt harmoonilise kujunduse autor on Liina Valt, illustreeris Pia Inger Sepman.

Loodusseaduste ja maailma toimimise kõrval tutvustab autor eri valdkondade nimekaid teadlasi ja mõttehiiglasi, kes on aja jooksul andnud oma panuse inimkonna valgustamisse. Et raamat algab maailmaruumi Suurest Paugust ja sellest, mis järgnes, on endastmõistetav, et üht-teist saab teada nii Albert Einsteinist, Evelyn Hutchinsonist kui ka ökoloogia mõiste loojast Ernst Haeckelist. Raamat tutvustab ka näiteks Justus von Liebigit ja Georgi Gauset, aga ka Alfred Wallace’it ja Henry Thoreau’d, rääkimata Eesti loodusteadlasest Gustav Vilbastest, kes pakkus juba sadakond aastat tagasi ökoloogia eestikeelseks nimetuseks majuseõpetust.

Mitme teema juures toetus Kristjan Zobel oma kolleegide teadmistele. Nõuandjate hulgas olid Leho Ainsaar, Eerik Leibak, Tiit Maran, Raivo Mänd, Kalle Olli, Meelis Pärtel, Toomas Tammaru, Peeter Tenjes ja Kaido Kama – kes on ühtlasi kogu teose toimetaja.

„Ökoloogia võhikutele“ aitab paremini mõista, mis on eluvõitluses tegelikult oluline ja millistele väärtustele peaksime rohkem tähelepanu pöörama. Pole kahtlustki, et pärast selle raamatu lugemist saab nii mõnestki võhikust juba mingil määral edasijõudnu – autori sõnul on kõik vähemalt peaaegu tõsi (kui mitte rohkem).


Autor: Piret Veigel

Kommentaarid 6

yFjWQanw 4. detsember 2021
bVYeHLpnxAQvWBT
FIofWpVcEGN 4. detsember 2021
WxrMqTySzp
XQaGuAziYEFjRD 22. detsember 2021
vIwyezhBVuLaG
UqKEXDFg 22. detsember 2021
DvHcafYpj
FwPQJKErRq 13. detsember 2021
FEVrKxAZvLdzch
ZpnVFWRbtfDJGCNm 13. detsember 2021
mMqSDWYCgPulZfab
Loe lisaks
Email again:

Eelmine

Ridade vahel: Kadri Kruus

Järgmine

Kultuurikatlas algab traditsiooniline jõulukuu raamatumüük

Jaga seda artiklit