Raamat räägib soometumise nähtusest ja valgustab selle tagamaid. Soome tegutsemist külma sõja surve all on harjutud pidama pelgaks Nõukogude Liidule meele järgi olemiseks. Liturgiline intriigitsemine õilmitses 1980. aastateni, aga kulisside taga kaitsti targalt toimetades rahvuslikke huve.
Soome tõrjus osavalt põigeldes Nõukogude Liidu poole kallutamist ja neil õnnestus liituda Lääne struktuuridega. Hoolimata suure naabri kuklasse hingamisest arendas Soome välja oma kaitsevõime, mille piirkondliku mõjuga oli Kreml sunnitud arvestama.

Soomes arenes karmis keskkonnas pingeline atmosfäär, mida valitsesid Nõukogude Liidu toetatud armutu sisepoliitiline mäng, presidendi kohalolu kõiges ja kommunistlikult ekstaatiline liikumine, mille kõrval õitses pime karjerism.

„Karu käpa all“ räägib sellest, kui mitmekihiline soometumine õigupoolest oli. Soome mugandus, kuid osutas ka vastupanu ja Nõukogude Liit ei tohtinud kaotada valvsust. Jutt sõprusest ja ustavusest oli illusioon, kuigi kõik seda ei mõistnud.


Jukka Tarkka (sünd 1942) on Soome riigiteaduste doktor, kes tegutseb vabakutselise teadlase ja kolumnistina. Ta on kirjutanud või koostanud paarkümmend raamatut, millest enamik käsitleb Soome sõjajärgse perioodi ajalugu. Tema värskeimad teosed on „Teel Läände: Paasikivist Niinistöni“ („Lännen tiellä: Paasikivestä Niinistöön“, 2018), „Ahvenamaa: Läänemere võimupoliitika mängunupp“ („Ahvenanmaa: Itämeren voimapolitiikan pelinappula“, 2020) ja „Iseseisvuse taastumisaeg. Kaasaegse kroonika aastatest 1990–2020“ („Itsenäisyyden elpymisaika. Aikalaiskronikka vuosilta 1990–2020“, 2022). Tarkka on alates 1980. aastast kirjutanud üle 900 kolumni ajalehtedele Helsingin Sanomat, Suomen Kuvalehti ja Soome kolmele peamisele maakondlikule lehele.

Karu käpa all

Jukka Tarkka

Osta raamat Apollo raamatupoest!
Tõlkija: Jaan Pärnamäe
Sisutoimetaja: Erkki Bahovski
Korrektor: Lea Arme

480 lk