Kuigi maakera targimateks olenditeks peetakse imetajaid ja linde, on kõrgem teadvus võrsunud ka ühel elupuu kaugemal oksaharul – peajalgseil, kelle hulka kuuluvad kalmaarid, seepiad ja ennekõike kaheksajalad. Vangistuses kaheksajalg suudab ära tunda kindlaid inimesi, käia toiduotsingul, kustutada veejoaga elektripirni, sulgeda vajadusel äravoolutoru ja plehku pista. Kuidas on võimalik, et selliste annetega olend arenes meist nii kauget evolutsiooniharu pidi? Mida see tähendab, et mõistus sündis mitte üks, vaid vähemalt kaks korda?

Väljapaistev teadusfilosoof ja osav sukelduja Peter Godfrey-Smith jutustab uue üllatava loo teadvuse tekkest. Autor rõhutab, et see toimub põhiliselt ookeanis, kus elu esmalt sündis. Tuginedes uusimatele teadusuuringutele ja oma sukeldumisseiklustele, uurib Godfrey-Smith peajalgsete saladusi. Kuidas kaheksajalg – üksildane, vähese seltsieluga olend – nii targaks sai? Mis tunne on omada kaheksat kombitsat, mis on nii neuroneid täis, et need praktiliselt mõtlevad ise? Mis juhtub, kui kaheksajalad hülgavad eraku eluviisi ja kokku kogunevad?

Uurides elu päritolu ja võrreldes inimesi meie tähelepanuväärseimate sugulastega, heidab Godfrey-Smith kaheksajala mõistusele – ja meile endale – üliolulist uut valgust.

*

„Autor arutleb võluvalt ja rohkete näidetega selle üle, kuidas taoline teadvus ja mõistuslik käitumine võisid tekkida ja areneda. Kooselus ehk sümbioosis omataoliste ja teiste organismidega arenesid võimed maailma paremini ja täpsemalt tajuda, reageerida muutustele ning neid ka mäletada. Kõige selle tulemuseks on erakordselt mitmekesine ja rikas elusloodus.“

- Toomas Tiivel, bioloogiadoktor


Autorist:
Peter Godfrey-Smith on väljapaistev CUNY Graduate Centeri ning Sydney ülikooli ajaloo- ja filosoofiaprofessor. Ta on kirjutanud neli raamatut, nende seas „Theory and Reality: An Introduction to the Philosophy of Science and Darwinian Populations and Natural Selection“, mis võitis 2010. aastal Lakato auhinna silmapaistva töö eest teadusfilosoofia vallas. Tema allveevideoid kaheksajalgadest on kajastatud ajakirjades National Geographic ja New Scientist ning ta on neist rääkinud USA riigiraadios ja paljudes telekanalites.

Peter Godfrey-Smith „Teised mõistused. Kaheksajalg, meri ja teadvuse sügav päritolu”


Osta raamat Apollo raamatupoest!
Tõlkija: Kadri Okas
Toimetaja: Toomas Tiivel
Keeletoimetaja: Lea Arme
Kujundaja: Villu Koskaru
Kaaneillustratsioon: Ed Labetski

208 lk