Ilmunud on ainulaadne raamat Eesti tuuleveskitest

„Eesti tuuleveskite lugu“ on ainulaadne fotoraamat, mille 400 leheküljel on vaataja pilgu all kõik Eesti tuuleveskid - nii, nagu need viimase kümnendi jooksul on maastikul näha olnud.

Fotograaf Kaido Haagen on jäädvustanud rohkem kui kümne aasta jooksul 390 tuuleveskit, andes parima, et leida Eestist üles viimne kui püsti seisev veski. Raamatu ees- ja vahelehtedel olevatelt kaartidelt on näha tuulikute asukohad ja seega saavad kõik huvilised ka veskid soovi korral üles otsida. 

Esimesi tuulikufotosid tutvustas autor 2016. aastal Tallinnas Fotomuuseumi galeriis näitusel „Mandala+“, kus ta esitles ajahambast puretud hoonetes alt üles pildistatud kunstvõtteid. Mandala - sanskriti keeles ringi - üks võimalikke tõlgendusi on eluring. Uues raamatus näebki nii suurepärases korras ja konserveeritud veskeid kui ka lagunenud või suisa hääbuvaid maamärke.  

Autor soovib oma raamatus näidata aja kulgu ja selle mõju omal ajal nii olulistele hoonetele, milleta inimesed toime ei tulnud – oli ju veski vältimatu vahepeatus, et põlluviljast saaks eluks vajalik leivajahu. Folklorist Marju Kõivupuu tutvustab raamatu eessõnas, milline oli möldri roll omaaegses külaühiskonnas, valgustab veskil käimise kombeid ning räägib eri tüüpi tuulikutest, mida Eestis aastasadade jooksul on ehitatud. 

Poest leiab raamatut mitte ainult ühe, vaid nelja erineva kaanega, millel on mandala võtmes pildistatud tuulik. Fotograaf soovis sellega anda kõigile võimaluse valida just endale meelepärase välimusega raamat. Ingliskeelne sisukokkuvõte aitab teose tähendusrikkust mõista ka mujal maailmas ja teeb sellest sobiva kinkeraamatu Eestist väljapoole.   

Kaido Haagen on Eesti tippfotograaf, kelle kaamera jäädvustab enamasti arhitektuuri ja loodust, ta on pühendunud ka allveefotograafiale. Tema tööd on pälvinud kümneid auhindu ja tunnustusi nii Eestis kui ka mujal maailmas ning neist on siinmail korraldatud 13 isikunäitust. 

Kommentaarid 6

wkNYFDnSiZPHBGsv 22. detsember 2021
rbqiSpgRTIkycKH
XfkiKphzs 22. detsember 2021
XDqwOMiInsc
ZkGHODctBMoen 17. veebruar 2022
icRVKmFHfhbNsoG
LQekyXDgWEBi 17. veebruar 2022
YGwpyUDVeK
VrKYCqnuxTN 31. jaanuar 2022
icpZoGnqxVUyu
IQFKYmvsntbORA 31. jaanuar 2022
qwtaRZlOryzNGhS
Loe lisaks
Email again:

Eelmine

Kultuurikatlas algab traditsiooniline jõulukuu raamatumüük

Järgmine

Tähti täis pühi!

Jaga seda artiklit