„Linnupojake, maailmas on häid ja halbu inimesi, aga siis on veel täiesti teistsuguseid inimesi, on inimesi, kes näitavad valgust, et me kõik võiksime paremini näha, kuhu me õieti läheme.“

On lämbe suvelõpp Londonis aastal 1797. Õhus on õunapiruka lõhna ja kogenud ämmaemand mrs B on veendunud, et kohe-kohe sünnib siia maailma veel üks tüdruk. Ent siis ei lähe kõik päris nii, nagu peaks. Äsjast sünnitajat raputavad üha tugevamad palavikuhood ja hääbuv ema jutustab oma vastsündinud tütrele – linnupojale – mõne päeva jooksul enda eluloo. Kõiki kehtinud norme trotsides on ta nii oma tegudes kui ka sõnades püüelnud inimlikult õiglase maailma poole.

See ema oli Mary Wollstonecraft, Briti kirjanik ja filosoof, üks esimesi, kes võttis avalikkuses sõna naiste õiguste kaitseks. Last, kes tema kõrval päev-päevalt kosus, tunneme nüüd kui Mary Shelleyt, „Frankensteini“ autorit.

Mary Wollstonecraft lähtus oma kirjatöödes ennekõike inimliku võrdsuse vaatenurgast. Oma tuntuimas teoses „A Vindication of the Rights of Woman“ („Naise õiguste õigustus“, 1792) rõhutas ta hariduse vajadust, et naisedki saaksid võimaluse arendada oma ratsionaalset mõtlemist ja analüüsioskust, mis oli seni üksnes meeste privileeg. Selle aja ühiskondlikud normid määrasid naistele üksnes mehe abitu eestkostealuse, iluasja ja soojätkaja rolli, jätmata neile mingeid võimalusi iseseisvalt toime tulla.

Mary eluviis oli toona midagi ennekuulmatut. Ta pidas end alates 19. eluaastast ise ülal, reisis üksinda, elas vabaabielus ja sünnitas abieluvälise lapse. Ta avaldas romaane, reisikirju ja lasteraamatu ning kirjutas isiklike kogemuste põhjal Prantsuse revolutsiooni ajaloost. Oma viimasel eluaastal abiellus ta radikaalse briti kirjaniku ja filosoofi William Godwiniga (1756–1836) ning suri vaid üksteist päeva pärast nende tütre Mary Wollstonecraft Godwin Shelley (1797–1851) sündi.

 Autorist:

Autor Samantha Silva on USA kirjanik ja stsenarist, kes on lõpetanud Johns Hopkinsi Ülikooli rahvusvaheliste uuringute alal, õppides nii Bolognas kui ka Washingtonis.

„Armastus ja raev. Mary Wollstonecrafti lugu“ on Silva teine romaan. Tema esikteos „Mr Dickens and His Carol“ (2017) on pälvinud lugejate ja kriitikute tunnustuse, tema lühilugusid ja esseid on ilmunud ajakirjades One Story ja LitHub.

Stsenaristina on Samantha Silva teinud koostööd Paramounti, Universali ja New Line Cinema filmistuudiotega. Lavastas enda käsikirja põhjal lühifilmi „The Big Burn“, mis esilinastus 2018. aastal Sun Valley filmifestivalil.

Ta on innukas italofiil ning Charles Dickensi andunud austaja.

Armastus ja raev. Mary Wollstonecrafti lugu

Samantha Silva

Osta raamat Apollo raamatupoest!
Tõlkija: Liisi Rünkla

320 lk