„Väejuhist ja riigivalitsejast veel üksildasem on vist ainult luuletaja, sest kes võib talle nõu anda selles lugematute valikute ahelas, millest vähehaaval saab luuletus.“ 

Thornton Wilderi 1948. aastal ilmunud eksperimentaalne kiriromaan „Märtsi iidid“ viib lugeja Julius Caesari aegsesse Rooma, kohtuma ühe maailmaajaloo paeluvaima isikuga.

Leidlikult üles ehitatud loo kihtide vahelt koorub eeskätt ajaloo esimese diktaatorina tuntud Caesari inimlik, teadmisjanune ja üllas pale sellisena, nagu see paistis tema tapmisele eelnevatel kuudel perekonnale, leegionäridele, impeeriumi roomlastele ja Kleopatrale – Egiptuse viimasele vaaraole. Romaani lehekülgedelt käib läbi kogu Rooma oma värvikas rahvarohkuses: agulite, villade ja paleede elanikud, lärmakad noored, nooblid daamid ja nägusad lõbunaised, ja salakuulajad ning palgamõrvarid, kes kuni saatusliku päevani 15. märtsil 44 eKr ähvardavate varjudena Caesari kannul püsisid. 

Ühes romaaniga ilmub esimest korda eesti keeles autori vennapoja järelsõna. Toetudes sellistele haruldastele dokumentidele nagu Thornton Wilderi avaldamata kirjad, isiklikud päevikud ja aastate jooksul „Märtsi iidide“ käsikirjale lisatud märkused, valgustab Tappan Wilder geniaalse romaani sünniloo telgitaguseid.

Autorist:

Romaani- ja näitekirjanik Thornton Wilder (1897–1975) vaatles oma loomingus inimkogemuse argipäevaste ja üleelusuuruste dimensioonide vahelisi sidemeid. Mitmekülgse kunstnikuna oli ta edukas adapteerija ja tõlkija, libretist, näitleja, lektor, õpetaja ja stsenarist. Ta võitis kolm Pulitzeri preemiat romaani „San Luis Rey sild“ ja näidendite „Our Town“ (1938) ja „The Skin Of Our Teeth“ (1943) eest.

Märtsi iidid

Thornton Wilder

Osta raamat Apollo raamatupoest!
Tõlkija: Henno Rajandi

296 lk